Decydując się na budowę własnego domu, należy przeanalizować wiele różnych kwestii, takich jak miejsce, działka, a wreszcie projekt budynku. Choć obecnie wybór gotowych projektów domów jest ogromny, wcale nie jest to proste zadanie. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak wybrać projekt gotowy domu, na co najbardziej należy zwrócić uwagę i jak dopasować projekt do naszych potrzeb.
Twój dom – twoje potrzeby
Dom to kwestia bardzo indywidualna. Nie istnieje na świecie projekt, który doskonale odpowie na potrzeby każdego użytkownika. Zatem, aby wybrać najlepszy projekt domu, należy przede wszystkim dopasować go do siebie oraz do wymagań pozostałych mieszkańców. Zupełnie inaczej będzie wyglądał dom dla wielodzietnej rodziny czy singla, a inaczej dla pary na emeryturze.
Przestrzeń
Podstawową rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, wybierając projekt gotowy domu, jest przestrzeń, której potrzebujemy. Warto zatem na początku zastanowić się, ile pomieszczeń będziemy potrzebować dla spełnienia podstawowej funkcjonalności wymarzonego miejsca do życia. To jednak nie wszystko. Budując dom, mamy znakomitą okazję, by stworzyć przestrzeń wręcz szytą na miarę naszych potrzeb. Dobrze jest w związku z tym wziąć pod uwagę, jakie dodatkowe pomieszczenia w domu mogą sprawić, że mieszkanie w nim będzie przyjemniejsze i wygodniejsze. Przeanalizujmy, czy nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na pracę w domu, domową bibliotekę, garderobę, pokój do realizacji własnego hobby lub pokoi gościnnych, jeśli często odwiedzają nas znajomi lub rodzina. Zastanówmy się także, czy planujemy powiększyć rodzinę, czy może mamy dzieci, które już niebawem wyprowadzą się z domu.
Istnieje też wiele kwestii, o których nie myślimy, mieszkając w mieszkaniu bloku. Mowa tu przede wszystkim o możliwościach, które daje własny kawałek podwórka. Pamiętajmy, że życie w domu jednorodzinnym wiąże się często z koniecznością dbania o ten mniejszy lub większy fragment ziemi wokół domu, a to oznacza, że być może konieczne będzie dodatkowe miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodowych, mebli tarasowych lub sprzętu do grillowania. Taką przestrzeń wygospodarować można w garażu lub stworzyć odrębne miejsce, na przykład w postaci budynku gospodarczego. Warto jednak pomyśleć o tym już na etapie poszukiwania odpowiedniego projektu gotowego domu.
Wytyczne wynikające z planu miejscowego lub warunków zabudowy dla danej działki
Zapewne najważniejszą kwestią przy wyborze gotowego projektu domu są wytyczne, które narzucają nam dokumenty takie jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy dla naszej działki. Chcąc postawić budynek zgodnie z prawem i na pozwolenie, musimy uwzględnić te wytyczne, ponieważ w przeciwnym razie gmina nie zezwoli na rozpoczęcie robót budowlanych. Powyższe dokumenty mogą określać między innymi takie elementy jak:
- liczba kondygnacji budynku,
- maksymalna wysokość domu oraz szerokość elewacji frontowej,
- kąt nachylenia dachu,
- maksymalna powierzchnia zabudowy działki.
Jak zatem widać, są to na tyle precyzyjne wymogi, że niemożliwym jest wybranie gotowego projektu domu bez uwzględnienia owych wytycznych.
Funkcjonalność
Kolejnym ważnym punktem przy wyborze projektu jest funkcjonalność domu. Budynek powinien spełniać wszelkie zadania, których oczekujemy od budynku mieszkalnego. Ma to zatem być przestrzeń, w której zarówno odpoczywamy, rozwijamy się, spotykamy z rodziną, jak i przyjaciółmi oraz pracujemy lub wypełniamy codzienne obowiązki. Myśląc o domu, najczęściej wydzielamy w nim dwie główne strefy – dzienną oraz nocną. Funkcjonalność będzie tym większa, im lepiej uda nam się połączyć ze sobą te dwie strefy. Warto oddzielić przestrzeń, w której będziemy przyjmować gości, od sypialni, szczególnie jeśli mamy małe dzieci, które naturalnie chodzą spać wcześniej.
Funkcjonalność domu to także dostosowanie go do panujących warunków klimatycznych i atmosferycznych. W polskim klimacie najwięcej światła słonecznego dociera do naszych pomieszczeń od strony południowej. Oznacza to, że im lepiej doświetlimy tę część, a zatem im więcej okien umieścimy na południowej elewacji domu, tym mniej będziemy musieli martwić się o światło w pomieszczeniu, a co za tym idzie, zaoszczędzimy również na oświetleniu.
Poza tym dobrze jest zadbać, aby pomieszczenia w domu były ustawne. Powinniśmy móc umieścić w nich wszelkie niezbędne meble, nie tracąc przy tym poczucia przestrzeni, szczególnie w pomieszczeniu takim jak salon.
Z funkcjonalnością ściśle łączy się także powierzchnia domu oraz liczba kondygnacji. O ile w przypadku młodych ludzi wielki dom z dwoma lub trzema kondygnacjami może być całkiem funkcjonalny, o tyle starszym osobom prawdopodobnie będzie o wiele łatwiej zarządzać, sprzątać oraz poruszać się po mniejszym domu lub budynku jednokondygnacyjnym.
Trwałość
Przystępując do budowy wymarzonego domu, najczęściej chcielibyśmy, żeby była to nieruchomość na długie lata, a czasem nawet na całe życie. Z tego powodu niezbędne jest wybranie właściwej technologii, która będzie najlepiej korespondowała z okolicznymi warunkami. Nie jest to oczywiście zadanie proste, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w budowie domu lub nie są dostatecznie mocno zainteresowane kwestiami technicznymi. Korzystnym rozwiązaniem w takim przypadku jest porada architekta lub inżyniera, który pomoże dobrać technologię zgodnie z naszymi potrzebami i w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne.
Budżet
Oczywiście wybierając projekt domu, nie możemy również zapominać o naszym budżecie. Nie dotyczy to jedynie ceny samego projektu, ale także kwoty potrzebnej do zrealizowania takiej inwestycji. Im większy i bardziej skomplikowany projekt wybierzemy, tym z większymi kosztami budowy powinniśmy się liczyć. Dodatkowe koszty z pewnością będą generować także nietypowe lub bardzo innowacyjne rozwiązania technologiczne, jak również projekt źle dopasowany do panujących na działce warunków.
Wygląd
Wreszcie trzeba wspomnieć o samym wyglądzie bryły domu. Nie bez powodu zostawiliśmy ten punkt na sam koniec. Bardzo często bowiem zdarza się, że inwestorzy decydujący się na budowę domu, wybierają projekt jedynie ze względu na jego walory wizualne. Nie biorąc pod uwagę wielu innych kwestii, takich jak te wspomniane wyżej, możemy łatwo podjąć błędną decyzję, za którą przyjdzie nam płacić w kolejnych latach. Nie zmienia to oczywiście faktu, że wymarzony dom powinien nam się podobać. O gustach, jak wiadomo, się nie dyskutuje, dlatego dla jednych idealnym domem będzie zabytkowa willa, dla innych nowoczesna minimalistyczna bryła, a jeszcze inni postanowią mieszkać w domu w stylu wiejskiej chaty. Niezależnie jednak od tego, jakie są nasze preferencje estetyczne, warto, jest pomyśleć o tym, czy bryła domu zachowuje odpowiednie proporcje, a także jak wpisuje się w otaczającą przestrzeń.
Jak zatem widzimy, wybór gotowego projektu domu wcale nie należy do najprostszych. Nie warto się jednak zrażać zbyt dużą liczbą dostępnych gotowych projektów, ale dobrze jest podejść do tego zadania z rozwagą, skrupulatnie analizując wszystkie nasze potrzeby. Jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu inwestycjach, bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z porady ekspertów, z którymi wspólnie będzie można ustalić, czego tak naprawdę oczekujemy od naszego wymarzonego domu.
Najnowsze komentarze